Koleksioni

Salla 1

Fillesat e Pikturs n qytetet Shqiptare ( 1883 1930)

Fondi i Galerise se Arteve ruan vepra n piktur q datojn nga fundi i shekullit XIX, periudh q shnon fillesat e pikturs jo fetare shqiptare. Autori m i hershm i pikturs sht Kol Idromeno, vepra e t cilit Motra Tone, daton n vitin 1883. Pikturat e para n Shqipri manifestojn nj lloj amatorizmi. Kjo lloj fryme vazhdon deri n vitet 30`t, kur fillon prpjekja pr ngritjen e shkolls dhe institucioneve t artit n vend. Gjithsesi kto piktura flasin qart pr atmosfern kulturore n Shqiprin e fillim viteve t shekullit t XX, si dhe prbjn dokumente t mirfillt etnografik dhe historik t periudhs. Kto vepra manifestojn edhe nj lloj fryme romantike. Autor t tjer t epoks jan Pjetr Marubi, Simon Rrota, Zef Kolombi, Vangjel Zengo, Spiro Xega etj.

Kol Idromeno, Motra Tone 1883
Kol Idromeno, Dasma shkodrane 1924
Kol Idromeno, Portret i Gjuzepins 1920
Kol Idromeno, Portret burri
Kol Idromeno, Pamje nga Ulqini 1897
Pjetr Marubi & Mikel Kodheli, Nikoll oba me kostum shkodran 1897
Pjetr Marubi, Portret i Ismail Pashs
Simon Rrota, Gjat puns 1934
Simon Rrota,T korrurat
Simon Rrota, Tek pusi i fshatit 1934
Simon Rrota, Portret i Kara Mahmut Pashs
Simon Rrota, Portret malsoreje 1923
Spiro Xega, eta e Shain Matrakut 1930
Spiro Xega, Sknderbeu 1931
Theohar Gjini, Sknderbeu
Zef Kolombi, Natyr e qet me rrush e pjeshk
Zef Kolombi, Rrnoja n Elbasan
Zef Kolombi, Sknderbeu n luft me perst 1927

Salla 2

Piktura Realiste. Shkolla e Vizatimit (1930 1950)

Kushtet dhe zhvillimet ekonomiko-politike gjat Mbretris Shqiptare t viteve 30`t mundsojn eljen e shkolls s vizatimit n Tiran n vitin 1931. Disa nga piktort e par q studiojn aty jan : Sadik Kaceli, Abdurrahim Buza, Gani Strazimiri etj, megjithat pak vepra te tyre nga periudha e kesaj shkolle ruhen n fondin e Galeris s Arteve. Artist t tjer q studiojn n vendet fqinj dhe kthehen n Shqipri ku zhvillojn aktivitetin artistik jan: Odhise Paskali, Andrea Kushi, Vangjush Mijo, Janaq Pao, Foto Stamo, Motrat Zengo etj. Kta artist prbjn brezin e artistve t shkolluar, t cilt prpiqen t zhvillojn portretin, natyrn e qet, peizazhin etj. Karakteristik e veprave t ksaj periudhe q ruhen ne Galerin e Arteve, sht prpjektja e artistve pr t prvetsuar teknikat artistike dhe nj interes pr pasqyrimin e realitetit me vrtetsi.

Zef Kolombi, Rrug n Elbasan 1938
Zef Kolombi, Portret plake 1937
Zef Kolombi, Portret gruaje 1937
Zef Kolombi, Peizazh me buaj 1937
Zef Kolombi, Dy lop 1936
Vladimir Jani, Tre objekte
Vangjush Mio, Vjesht me udhtar 1934
Vangjush Mio, Portret vajze (studim) 1919
Vangjush Mio, Peizazh 1919
Vangjush Mio, Peisazh fshati 1939
Vangjush Mio, Pamje nga Pogradeci 1929
Vangjush Mio, Liqeni i Pogradecit
Vangjush Mio, Fusha e Korcs 1943
Vangjush Mio, Liqeni i Pogradecit
Sofia Papadhimitri, Puntori me eki 1938
Sofia Papadhimitri, Portret gruaje 1938
Sofia Papadhimitri, Autoportret 1939
Simon Rrota, Portret rrobaqepseje 1929
Sali Shijaku, Portret 1951
Sadik Kaceli, Portret fshatari 1933
Nexhmedin Zajmi, Malsorja 1947
Nexhmedin Zajmi, Kasolle n Itali 1944
Nexhmedin Zajmi, Brendi shtpie 1944
Nexhmedin Zajmi, Brendi n Theth 1947
Ibrahim Kodra, Tirana 1938
Gani Strazimiri, Pazari i vjetr i Tirans 1936
Foto Stamo, Refugjatt 1941
Foto Stamo, Plaku 1941
Foto Stamo, Pazari i Tirans
Foto Stamo, Djaloshi jetim 1942
Foto Stamo, Cigani i vogl 1942
Androniqi Zengo, Autoprtret 1935
Andrea Kushi, Vajza me kostum 1949
Abdurrahim Buza, Pogradeci 1934
Abdurrahim Buza, Autoportret 1934

Salla 3

Piktura akademike dhe tabloja me tem historike ( 1950 1986)

Pas prfundimit t Lufts se Dyt Botrore dhe vendosjes s regjimit komunist, n Shqipri filloi t zhvillohej tabloja me tem historikopolitike. Kryesisht vendin m t madh n kt tablo e z Lufta Antifashiste dhe ndryshimet historike n vend, por n t njjtn koh trajtohen dhe aspekte t ndryshme t historis s Shqipris si ai i qndress s Sknderbeut etj. Artistt kryesor jan ata q kan mbaruar akadamit perendimore dhe reflektojn nj formim akademik n pikturn e tyre si: Nexhmedin Zajmi, Sadik Kaceli, Abdullah Cangonji etj, ndrkoh q artist t tjer q formohen n Akademin e Bashkimit Sovjetik dhe vendeve t tjera t lindjes jan : Sali Shijaku, Fatmir Haxhiu, Vilson Kilica etj.

Vilson Kilica, N studio
Sali Shijaku, Vojo Kushi 1969
Rafael Dembo, Shkojm n pun
Petro Kokushta, Me top asamblen tradhtare 1979
Nexhmedin Zajmi, Prita partizane 1956
Nexhmedin Zajmi, Natyr e qet 1955
Fatmir Haxhiu, Fitimtari 1979
Abdurrahim Buza, Refugjatt 1957
Abdurrahim Buza, Puna vullnetare n kombinatin e tekstileve 'Stalin'
Abdulla Cangonji, Peshkataret

Salla 4

Realizmi Socialist. Ndrtimi i Modeleve t Njeriut t Ri ( 1960 1986)

Me kthimin e artistve nga shkollat lindore t artit mund t thuhet se fillon epoka e Realizmit Socialist n artin Shqiptar. Ky art sht kryesisht n funksion t propagands dhe interesave t regjimit politik n vend. Sipas klisheve t gatshme t importuara nga vendi i tij i origjins - Bashkimi Sovjetik, arti fokusohet tek puntort dhe veprimtaria e tyre, duke i kthyer kta n mite t kohs. N fakt Realizmi Socialist nuk prpiqet t tregoj me vrtetsi aspekte t realitetit t klass puntore, por t ngrej nj lloj kulti t puns socialiste si veprimtari dhe t puntorit si personazh qndror t nj epoke t re q ka filluar. Artistt q kan ln vepra t spikatura n kt drejtim jan: Kristaq Rama, Montaz Dhrami, Zef Shoshi, Pandi Mele, Myrteza Fushkati, Petro Kokushta, lirim Ceka etj.

Dhimitr Mborja, Miq t uzins 1969
Pandi Mele, Ushtart e revolucionit 1968 (triptik)
Pandi Mele, Ushtart e revolucionit 1968 (triptik)
Pandi Mele, Ushtart e revolucionit 1968 (triptik)
Nexhmedin Zajmi, Diga e Drinit 1966
Petro Kokushta, Montatori 1979
Sali Shijaku, Nafttari 1966
Shaban Hysa, M tej 1969
Sotir Capo, Prodhuesja e telave elektrik 1969
Spiro Kristo, Brigaderja 1976
Stavri ati, Elektrifikimi 1969
Vilson Halimi, Kudo jemi n ball 1976
lirim Ceka, '30 Korrik 1978' 1979

Salla 5

Piktura Formaliste e Realizmit Socialist ( 1969 1974)

Nj koleksion shum i rndsishm i Galeris s Arteve ai i Piktures Formaliste q gjen vend n historin e pikturs Shqiptare n fillim t viteve 70t. Kjo piktur krejtsisht nn ndikimin e pikturs moderniste perendimore prpiqet t gjalloj duke respektuar temat zyrtare t Realizmit Socialist, q jan m s shumti ato t puntorit n frontin e puns, por q me mnyrn e t pikturuarit n fakt krkon drejt nj zhvillimi piktorik dhe ka tendencn pr t`ju prqasur rrymave t ekspresionizmit, fovizmit, kubizmit etj. Artistt kryesor q kan vepra t ksaj natyre n fondin e Galeris s Arteve jan: Edison Gjergo, Alush Shima, Isuf Sulovari, Eduard Hila, Bajram Mata etj.

Lumturi Blloshmi, N kompleksin industrial 1974
Llambi Blido, N pultin e komandimit 1971
Jorgji Gjikopulli, Lulet e jets 1970
Isuf Sulovari, Mjelsja 1971
Ismail Lulani, Ushtri dhe popull 1972
Ismail Lulani, Ndrtuesit hidrocentralit 1971
Eduard Hila, Mbjellja e pemve 1971
Edison Gjego, Fondatori 1971
Bardhyl Dule, Ndrtuesja 1971
Bajram Mata, Kooperativistet 1972

Salla 6

Piktura dhe Skulptura Moderniste ( 1989 2001) Element t Pikturs Moderniste n vitet 1960-1970

Pr her t par Galeria e Arteve i kushton nj hapesir pikturs dhe skulpturs moderniste shqiptare. Kjo hapsir prmbledh vepra nga autor q e zhvillojn veprimtarin e tyre artistike m t rndsishme pas viteve 90t, si Ali Oseku, Gazmend Leka, Lumturi Blloshmi, Najada Hamza, Orion Shima etj, por n t njjtn koh krkon edhe elementt e par t prpjekjeve t pikturs moderniste q vijn q nga vitet 60t dhe prkojn me frymn formaliste n pikturn e Realizmit Socialist n fillim t viteve 70t, me autor si Ksenofon Dilo, Danish Jukniu, Ismail Lulani etj, q krahas pikturs s politizuar zyrtare lvruan gjat ktyre viteve edhe nj piktur q krkonte n form dhe n shprehi artistike.

Skender Kamberi, Tek pusi i fshatit 1966
Shaqir Veseli, Fraksion 1 1995
Ksenofon Dilo, Pas shiut 1972
Ksenofon Dilo, Mbrmje 1961
Ismail Lulani, Peizazh 1971
Edi Rama, Pikllimi i netve kosovare 1989
Danish Jukniu, Vjesht 1973
Bashkim Ahmeti, Kompozim 1994
Agron Bregu, Peisazh 1990