Koleksioni

Salla 1

Fillesat e Pikturės nė qytetet Shqiptare ( 1883 – 1930)

Fondi i Galerise se Arteve ruan vepra nė pikturė qė datojnė nga fundi i shekullit XIX, periudhė qė shėnon fillesat e pikturės jo fetare shqiptare. Autori mė i hershėm i pikturės ėshtė Kol Idromeno, vepra e tė cilit “Motra Tone”, daton nė vitin 1883. Pikturat e para nė Shqipėri manifestojnė njė lloj amatorizmi. Kjo lloj fryme vazhdon deri nė vitet 30`tė, kur fillon pėrpjekja pėr ngritjen e shkollės dhe institucioneve tė artit nė vend. Gjithsesi kėto piktura flasin qartė pėr atmosferėn kulturore nė Shqipėrinė e fillim viteve tė shekullit tė XX, si dhe pėrbėjnė dokumente tė mirėfilltė etnografikė dhe historikė tė periudhės. Kėto vepra manifestojnė edhe njė lloj fryme romantike. Autorė tė tjerė tė epokės janė Pjetėr Marubi, Simon Rrota, Zef Kolombi, Vangjel Zengo, Spiro Xega etj.

Kol Idromeno, Motra Tone 1883
Kol Idromeno, Dasma shkodrane 1924
Kol Idromeno, Portret i Gjuzepinės 1920
Kol Idromeno, Portret burri
Kolė Idromeno, Pamje nga Ulqini 1897
Pjetėr Marubi & Mikel Kodheli, Nikollė Ēoba me kostum shkodran 1897
Pjetėr Marubi, Portret i Ismail Pashės
Simon Rrota, Gjatė punės 1934
Simon Rrota,Tė korrurat
Simon Rrota, Tek pusi i fshatit 1934
Simon Rrota, Portret i Kara Mahmut Pashės
Simon Rrota, Portret malsoreje 1923
Spiro Xega, Ēeta e Shain Matrakut 1930
Spiro Xega, Skėnderbeu 1931
Theohar Gjini, Skėnderbeu
Zef Kolombi, Natyrė e qetė me rrush e pjeshkė
Zef Kolombi, Rrėnoja nė Elbasan
Zef Kolombi, Skėnderbeu nė luftė me persėt 1927

Salla 2

Piktura Realiste. Shkolla e Vizatimit (1930 – 1950)

Kushtet dhe zhvillimet ekonomiko-politike gjatė Mbretėrisė Shqiptare tė viteve 30`tė mundėsojnė ēeljen e shkollės sė vizatimit nė Tiranė nė vitin 1931. Disa nga piktorėt e parė qė studiojnė aty janė : Sadik Kaceli, Abdurrahim Buza, Gani Strazimiri etj, megjithatė pak vepra te tyre nga periudha e kesaj shkolle ruhen nė fondin e Galerisė sė Arteve. Artistė tė tjerė qė studiojnė nė vendet fqinjė dhe kthehen nė Shqipėri ku zhvillojnė aktivitetin artistik janė: Odhise Paskali, Andrea Kushi, Vangjush Mijo, Janaq Paēo, Foto Stamo, Motrat Zengo etj. Kėta artistė pėrbėjnė brezin e artistėve tė shkolluar, tė cilėt pėrpiqen tė zhvillojnė portretin, natyrėn e qetė, peizazhin etj. Karakteristikė e veprave tė kėsaj periudhe qė ruhen ne Galerinė e Arteve, ėshtė pėrpjektja e artistėve pėr tė pėrvetsuar teknikat artistike dhe njė interes pėr pasqyrimin e realitetit me vėrtetėsi.

Zef Kolombi, Rrugė nė Elbasan 1938
Zef Kolombi, Portret plake 1937
Zef Kolombi, Portret gruaje 1937
Zef Kolombi, Peizazh me buaj 1937
Zef Kolombi, Dy lopė 1936
Vladimir Jani, Tre objekte
Vangjush Mio, Vjeshtė me udhėtarė 1934
Vangjush Mio, Portret vajze (studim) 1919
Vangjush Mio, Peizazh 1919
Vangjush Mio, Peisazh fshati 1939
Vangjush Mio, Pamje nga Pogradeci 1929
Vangjush Mio, Liqeni i Pogradecit
Vangjush Mio, Fusha e Korcės 1943
Vangjush Mio, Liqeni i Pogradecit
Sofia Papadhimitri, Punėtori me ēekiē 1938
Sofia Papadhimitri, Portret gruaje 1938
Sofia Papadhimitri, Autoportret 1939
Simon Rrota, Portret rrobaqepseje 1929
Sali Shijaku, Portret 1951
Sadik Kaceli, Portret fshatari 1933
Nexhmedin Zajmi, Malėsorja 1947
Nexhmedin Zajmi, Kasolle nė Itali 1944
Nexhmedin Zajmi, Brendi shtėpie 1944
Nexhmedin Zajmi, Brendi nė Theth 1947
Ibrahim Kodra, Tirana 1938
Gani Strazimiri, Pazari i vjetėr i Tiranės 1936
Foto Stamo, Refugjatėt 1941
Foto Stamo, Plaku 1941
Foto Stamo, Pazari i Tiranės
Foto Stamo, Djaloshi jetim 1942
Foto Stamo, Cigani i vogėl 1942
Androniqi Zengo, Autoprtret 1935
Andrea Kushi, Vajza me kostum 1949
Abdurrahim Buza, Pogradeci 1934
Abdurrahim Buza, Autoportret 1934

Salla 3

Piktura akademike dhe tabloja me temė historike ( 1950 – 1986)

Pas pėrfundimit tė Luftės se Dytė Botėrore dhe vendosjes sė regjimit komunist, nė Shqipėri filloi tė zhvillohej tabloja me temė historiko–politike. Kryesisht vendin mė tė madh nė kėtė tablo e zė Lufta Antifashiste dhe ndryshimet historike nė vend, por nė tė njėjtėn kohė trajtohen dhe aspekte tė ndryshme tė historisė sė Shqipėrisė si ai i qėndresės sė Skėnderbeut etj. Artistėt kryesorė janė ata qė kanė mbaruar akadamitė perendimore dhe reflektojnė njė formim akademik nė pikturėn e tyre si: Nexhmedin Zajmi, Sadik Kaceli, Abdullah Cangonji etj, ndėrkohė qė artistė tė tjerė qė formohen nė Akademinė e Bashkimit Sovjetik dhe vendeve tė tjera tė lindjes janė : Sali Shijaku, Fatmir Haxhiu, Vilson Kilica etj.

Vilson Kilica, Nė studio
Sali Shijaku, Vojo Kushi 1969
Sali Shijaku, Femėr nudo 1961
Rafael Dembo, Shkojmė nė punė
Petro Kokushta, Me top asamblenė tradhėtare 1979
Nexhmedin Zajmi, Prita partizane 1956
Nexhmedin Zajmi, Natyrė e qetė 1955
Fatmir Haxhiu, Fitimtari 1979
Abdurrahim Buza, Refugjatėt 1957
Abdurrahim Buza, Puna vullnetare nė kombinatin e tekstileve 'Stalin'
Abdulla Cangonji, Peshkataret

Salla 4

Realizmi Socialist. Ndėrtimi i Modeleve tė Njeriut tė Ri ( 1960 – 1986)

Me kthimin e artistėve nga shkollat lindore tė artit mund tė thuhet se fillon epoka e Realizmit Socialist nė artin Shqiptar. Ky art ėshtė kryesisht nė funksion tė propagandės dhe interesave tė regjimit politik nė vend. Sipas klisheve tė gatėshme tė importuara nga vendi i tij i origjinės - Bashkimi Sovjetik, arti fokusohet tek punėtorėt dhe veprimtaria e tyre, duke i kthyer kėta nė mite tė kohės. Nė fakt Realizmi Socialist nuk pėrpiqet tė tregojė me vėrtetėsi aspekte tė realitetit tė klasės punėtore, por tė ngrejė njė lloj kulti tė punės socialiste si veprimtari dhe tė punėtorit si personazh qėndror tė njė “epoke tė re” qė ka filluar. Artistėt qė kanė lėnė vepra tė spikatura nė kėtė drejtim janė: Kristaq Rama, Montaz Dhrami, Zef Shoshi, Pandi Mele, Myrteza Fushėkati, Petro Kokushta, Ēlirim Ceka etj.

Dhimitėr Mborja, Miq tė uzinės 1969
Hasan Nallbani, Aksionistja 1966
Hasan Nallbani, Stafeta 1981
Pandi Mele, Ushtarėt e revolucionit 1968 (triptik)
Pandi Mele, Ushtarėt e revolucionit 1968 (triptik)
Pandi Mele, Ushtarėt e revolucionit 1968 (triptik)
Nexhmedin Zajmi, Diga e Drinit 1966
Petro Kokushta, Montatori 1979
Sali Shijaku, Naftėtari 1966
Shaban Hysa, Mė tej 1969
Sotir Capo, Prodhuesja e telave elektrik 1969
Spiro Kristo, Brigaderja 1976
Stavri Ēati, Elektrifikimi 1969
Vilson Halimi, Kudo jemi nė ballė 1976
Ēlirim Ceka, '30 Korrik 1978' 1979

Salla 5

Piktura Formaliste e Realizmit Socialist ( 1969 – 1974)

Njė koleksion shumė i rėndėsishėm i Galerisė sė Arteve ai i Piktures Formaliste qė gjen vend nė historinė e pikturės Shqiptare nė fillim tė viteve 70tė. Kjo pikturė krejtėsisht nėn ndikimin e pikturės moderniste perendimore pėrpiqet tė gjallojė duke respektuar temat zyrtare tė Realizmit Socialist, qė janė mė sė shumti ato tė punėtorit nė frontin e punės, por qė me mėnyrėn e tė pikturuarit nė fakt kėrkon drejt njė zhvillimi piktorik dhe ka tendencėn pėr t`ju pėrqasur rrymave tė ekspresionizmit, fovizmit, kubizmit etj. Artistėt kryesorė qė kanė vepra tė kėsaj natyre nė fondin e Galerisė sė Arteve janė: Edison Gjergo, Alush Shima, Isuf Sulovari, Eduard Hila, Bajram Mata etj.

Lumturi Blloshmi, Nė kompleksin industrial 1974
Llambi Blido, Nė pultin e komandimit 1971
Jorgji Gjikopulli, Lulet e jetės 1970
Isuf Sulovari, Mjelsja 1971
Ismail Lulani, Ushtri dhe popull 1972
Ismail Lulani, Ndėrtuesit hidrocentralit 1971
Eduard Hila, Mbjellja e pemėve 1971
Edison Gjego, Fondatori 1971
Bardhyl Dule, Ndėrtuesja 1971
Bajram Mata, Kooperativistet 1972

Salla 6

Piktura dhe Skulptura Moderniste ( 1989 – 2001) Elementė tė Pikturės Moderniste nė vitet 1960-1970

Pėr herė tė parė Galeria e Arteve i kushton njė hapesirė pikturės dhe skulpturės moderniste shqiptare. Kjo hapėsirė pėrmbledh vepra nga autorė qė e zhvillojnė veprimtarinė e tyre artistike mė tė rėndėsishme pas viteve 90tė, si Perikli Culi, Ali Oseku, Gazmend Leka, Lumturi Blloshmi, Najada Hamza, Orion Shima etj, por nė tė njėjtėn kohė kėrkon edhe elementėt e parė tė pėrpjekjeve tė pikturės moderniste qė vijnė qė nga vitet 60tė dhe pėrkojnė me frymėn formaliste nė pikturėn e Realizmit Socialist nė fillim tė viteve 70tė, me autorė si Ksenofon Dilo, Danish Jukniu, Ismail Lulani etj, qė krahas pikturės sė politizuar zyrtare lėvruan gjatė kėtyre viteve edhe njė pikturė qė kėrkonte nė formė dhe nė shprehi artistike.

Skender Kamberi, Tek pusi i fshatit 1966
Shaqir Veseli, Fraksion 1 1995
Ksenofon Dilo, Pas shiut 1972
Ksenofon Dilo, Mbrėmje 1961
Ismail Lulani, Peizazh 1971
Edi Rama, Pikėllimi i netėve kosovare 1989
Danish Jukniu, Vjeshtė 1973
Bashkim Ahmeti, Kompozim 1994
Agron Bregu, Peisazh 1990